Makaleler Ağustos 23rd, 2013

Üniversite Mezunu İşsizler…

Yazar Gül Çiçek Zengin

Ülkemizde 2013 yılı itibariyle 108’si devlet, 66’sı vakıf olmak üzere toplam 174 tane üniversite var. Devlet üniversitelerindeki 2011-2012 öğretim yılı öğrenci sayısı 1.900.000 civarında. Vakıf üniversitelerinde ise 221.000. Bu rakamlara açıköğretim fakültesinde okuyan 1.350.000 öğrenciyi dahil edersek toplam 3.471.000 öğrenci olur.

TÜİK’in 2013 Nisan ayı verilerine göre 2 milyon 541 bin işsizin 587 bini üniversite diploması sahibi. Bu demektir ki işsizlik oranı 10,1 iken bu oran üniversite mezunlarında yüzde 11,1’e yükseliyor.

Ülkemizde her yıl giderek üniversite ve öğrenci sayısı artıyor. Kontenjanlar piyasanın ihtiyaçlarının çok üzerinde belirleniyor. Sonucunda da işsiz kervanına her yıl binlerce mezun katılıyor.

Piyasa ihtiyaçları ile bölümlerdeki öğrenci sayıları birbirine paralel belirlenmediği için mezunlar uzmanlık alanlarında iş bulamakta zorlanıyor. Bir de tecrübesiz olmaları ve askerlik sorunu cabası.

Sonucunda ne oluyor? Yıllarca okuduktan sonra işsiz kalmamak için bölümü ile hiç alakası olmayan alanlarda çalışmaya başlanıyor. Bu konuda birebir yaşamış olduğum somut örneğimi sizlerle paylaşıyorum.

Yıllar önce insan kaynakları olarak görev yaptığım bir fabrikada istemeden de olsa üretimde çalıştırmak üzere su ürünleri mühendisi ve beden eğitimi öğretmeni almıştım. Ben uygun görmedim ama iş bulamadıkları ve ihtiyacı oldukları için ne iş olsa yaparım demişlerdi ve asgari ücretle çalışmaya başlamışlardı. Fabrikanın çay ve yemek servisini yapan ise açıköğretim mezunuydu. Yazık günah değil mi harcanan zamana, pırıl pırıl beyinlere… Kimbilir ne cevherler var ama kendi uzmanlıklarında iş bulamadıkları için çıkarılamıyor, kendilerine ve ülkelerine faydalı olamıyorlar.

Şimdi siz değerli okuyucularım için en çok ve en az işsizlik oranına sahip bölümleri paylaşıyorum.

İşsizlikte adeta yarışanlar:

Yüzde 22,1 ile gazetecilik ve enformasyon bölümleri

Yüzde 21 ile sanat

Yüzde 18 ile ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma bölümleri

İşsizlikte şanslı bölümler:

Yüzde 1 ile güvenlik hizmetleri

Yüzde 2,1 ile sağlık

Yüzde 3,4 ile hukuk

Sağlık ve hukuk bölümlerindeki işsizlik oranının az olmasının nedeni ise kendi ofislerini açarak hizmet verebilecek iş alanına sahip olmaları.

İşsizlikte yüzde 10,1’in altında kalan bölümler ise yüzde 6,7 ile 9,4 arasında değişen oranlarla; öğretmen eğitimi ve eğitim bilimleri , beşeri bilimler, mühendislik, sosyal bilimler ve davranış bilimleri, mimarlık ve inşaat.

Önümüzdeki yıla diplomalı işsizlerin azalması ümidi ile……

Gül’ce; İşsizliğin 2023 yılına kadar yüzde 10‘dan yüzde 5’e düşürülmesi hedefleniyormuş. Bu süre içerisinde Tüik işsizlik tanımında değişiklik yaparsa yüzde 1’e bile düşürülebilir :)