Makaleler Şubat 18th, 2015

Kendi işinizin patronu mu olmak istiyorsunuz?

Yazar Gül Çiçek Zengin

Son yıllarda girişimciliği artırmak için çeşitli kurumların destekleriyle eğitim programları açılmakta, programları tamamlayan girişimci adayları işletmelerini kurarak destek almak için iş planı hazırlamaktadırlar. Yapılan araştırmalar da girişimciliğin desteklenmesi gerektiğini gösteriyor. Söz konusu araştırma sonuçlarına göre başka işte çalışanların yüzde 85‘inin kendi işini kurmak istediğini gösteriyor.

Peki herkes başarılı girişimci olabilir mi?

Türkiye’de kurulan işletmelerin yüzde 60‘ı ilk 2 yıl içerisinde iflas ediyor

Küçük işletme sahibi girişimciler genellikle finansal yönetim, insan kaynakları yönetimi ve pazarlama yönetimi konularda çok fazla bilgileri olmadan harekete geçmektedir. Vergi ve primden doğan yükümlülüklerini de tam olarak bilmemektedirler. Finansal akışlarını faaliyetlerine göre ayarlamadıklarından kaynaklarının büyük kısmını kısa sürede tüketmektedirler.

Nakit krizine giren bu işletmeler kısa-orta vadeli banka kredileri ile döngülerini sağlamaya başlıyor. Ancak gelirleri giderleri karşılayamadığından iflasın eşiğine gelerek kepenklerini kapatmak zorunda kalıyorlar.

Bazı girişimciler de kontrol edilemez şekilde büyüme sağladığından belli bir noktadan sonra faaliyetlerini takip edemez hale geliyor ve yanlış adımlar atarak ekonomik kriz çıkmazına giriyor.

Ayrıca liderlik konusundaki yetersizlikler de işletmeleri iflas etmelerine neden oluyor. İşletmelerin sürdürülebilir başarıya ulaşmaları için krizlerde doğru adımlar atan, değişime hemen ayak uydurabilen etkin lidere ihtiyaçları vardır.

Girişimci olabilmek için bazı özelliklere de sahip olmanız gerekiyor

Girişimcinin; özgüveni yüksek, sabırlı, risk almayı seven, strese karşı dayanıklı, yeniliklerin peşinde koşan, fırsatları keşfedebilen, yaratıcı, motivasyonu yüksek ve insanları motive edebilecek özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip olmayan girişimciler faaliyetlerini uzun süre yürütemeyecek yada yürütmeyi başarsalar dahi mutsuz bir iş hayatına sahip olacaklardır.

Başarılı girişimci olmak için tecrübe gereklidir

Başarılı girişimci olmak için girişimde bulunulacak iş kolunda tecrübeli olmak ve sektörü doğru analiz etmek gereklidir. Daha önceden hiç çalışmadığınız, tecrübe edinmediğiniz bir sektörde, sadece dışarıdan yaptığınız gözlemler ve araştırmalar sonucunda kurduğunuz işletmenin başarılı olması mümkün değildir.

Başarılı girişimci olabilmek için pazarı çok iyi bilmek, rakipleri iyi analiz etmek, sektördeki tehditleri ve fırsatları yakından takip etmek gereklidir.

Unutmayınki; “Bir şirket kurmak ipte yürümeğe benzer. Sadece tüm dikkatinizi verip konsantre olursanız karşı tarafa geçebilirsiniz.” James Bernstein