Makaleler Ağustos 23rd, 2013

İşletmelerin yüzde ellisi!

Yazar Gül Çiçek Zengin

Sivil toplum kuruluşları, ilgili Bakanlıklar, kalkınma ajansları vb. kurumlar, devletin hibe destek ve teşvikleri konusunda işletmelere bilgilendirme toplantıları düzenlemektetir. Ancak bu toplantılara rağmen beklenen oranda başvuru yapılmamakta ve hatta Avrupa Birliği’nin bazı fonları kullanılmadığı için geri döndüğü söylenmektedir.

Acaba bilgilendirmenin yetersiz olduğundan mı yeterli başvuru olmuyor? Yoksa işletmelerin ihtiyacı olan destekler mi verilmiyor? Bu sorunun cevabını merak ettiğim için birkaç hafta önce sosyal medya üzerinden bir anket yaptım. Anketin sonucunda bir şık hiç işaretlenmezken cevapların dağılım oranını sizlerle paylaşıyorum:

“Fon kaynaklarını bilmiyorum” yüzde 50

“Fon kaynaklarından yararlanmak için proje hazırlayacak ve takip edecek ekibim yok” yüzde 33,3

“Fon kaynakları işletmem için uygun değil” yüzde 16,7

Hiç işaretlenmeyen şıkkı merak etttiniz değil mi? Bir çok işletme sahibine neden devlet desteklerinden yararlanmadıklarını sorduğumda “Devlet parasız hiç bir iş yapmaz, benden bu kadar vergi alırken neden para versinki? Sonunda kesin birşeyler ister” şeklinde cevap almıştım. Bu cevaba hak vermedim de değil :). Bu nedenle diğer şıkka “Devletin karşılıksız birşey vermeyeceğini düşündüğümden başvurmuyorum” diye yazdım. Ne mutlu ki bu şekilde düşünen kalmamış.

 Sonuçdan da görüldüğü gibi işletmelerin yüzde ellisine halen ulaşılamamış. Peki bu, ilgili kurumların bilgilendirmedeki başarısızlığından mı, işverenlerin işletmelerinden çıkmadan saatlerce çalışmasından mı kaynaklandı? Bence her ikisi de.

“Bu durumda ne yapmak lazım” sorusu önem kazandığından işverenlere naçizane bazı önerilerim olacak:

  1. Hibe veren kurum ve kuruluşların duyurularının mail ortamında gelmesi için web sitelerindeki duyuru iletişim bölümüne mutlaka kaydolun.

  2. İşletmenizden birini görevlendirerek belirli periyodlarda çıkan destekleri takip ederek işletmenize uygun olanları bildirmesini isteyin.

  3. Bilgilendirme toplantılarına sizler gidemeseniz bile bir personelinizi mutlaka gönderin.

  4. Aklınıza takılan sorular için ilgili kurumun web sitesindeki Sıkça Sorulan Sorular bölümüne bakın eğer cevabınız yok ise yazılı olarak sorun, mutlaka cevap alırsınız,

  5. Sizi devlet desteklerinden yararlandıracağını söyleyen şahıslara öncelikle şüpheyle yaklaşın, tecrübesini, şirketini araştırın. Çünkü son yıllarda çok fazla elinde çanta ile dolaşan danışman türedi. Tuzağa düşmeyin

Gül’ce; işletmenizin gelecek hedeflerine uygun bir destek programı olduğu takdirde proje hazırlamaktan çekinmeyin, devletin vermiş olduğu en ufak desteği bile mutlaka alın :)