Makaleler Şubat 18th, 2015

İş hayatında başarı

Yazar Gül Çiçek Zengin

Başarı kavramı henüz ilkokula bile başlamadan ailelerimiz tarafından bizlere adapte ediliyor. Anne ve babalarımızın “çocuğum ileride büyük insan olacak” sözü daha coçukluktan itibaren üzerimizde başarı baskısı oluşturuluyor. Bu nedenle tüm okul hayatımızı birgün iş hayatında başarılı olma umuduyla çok çalışarak geçiriyoruz. Bu dönemde başarılı olmuş iş insanlarını kendimize örnek alıyor, onları kariyerine ulaştıran kilometre taşlarını araştırıyor, birgün onlar gibi başarılı olacağımızın ve çok para kazanacağımızın hayalini kuruyoruz.

Ancak iş hayatına başladığımızda başarının okul başarısıyla aynı olmadığını, zeka ve çalışkanlığın dışında birçok meziyetlere sahip olmak gerektiğini anlıyoruz. Çünkü iş hayatında başarılı olma yolunda önümüze bir çok engel çıkıyor. Bu engellerin çoğu maalesef ya yöneticiler tarafından yada çalışma arkadaşları tarafından konuluyor. Eğer bu noktada doğru strateji uygulamıyor, ego ve duygularımıza yenik düşüyorsak başarısızlık bizler için kaçınılmaz son oluyor.

İş hayatında başarılı olmanın sırrı çok çalışmak dışında bazı kuralları doğru uygulamaktan geçmektedir. İşte bu kurallardan en önemli gördüklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Saygılı olun ve iyi iletişim kurun

 İşyerinizdeki astlarınız ve üstleriniz ile kurduğunuz iletişim sizin gelecekte bulunacağınız konumu belirleyici niteliktedir. Saygı ve dürüstlük içeren çalışma şeklinizi doğru iletişimle desteklendiğinizde terfi imkanlarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

İşyerinizde saygı duyar ve saygı duyulursanız hem başarınız artar hemde mutlu bir iş ortamınız olur. Bu nedenle patronunuzdan işyeri temizlikçisine kadar herkese eşit düzeyde davranmalı ve saygılı olmalısınız.

Ayrıca birçok konuda yöneticinizden daha bilgili olabilirsiniz. Ama asla yöneticinizi gölgede bırakmamalısınız. Daha iyi bildiğinizi ifade eden, aşağılayıcı cümleler kullanmamalısınız.

Araştırmacı ruhlu olun ve farklılık yaratın

Başarılı olmanın en önemli unsuru araştırmacı olmaktır. Verilen işi bilmeseniz dahi araştırıp bilgi edinmek, bilgi dağarcığınıza yenilerini eklemek, yeni konular keşfederek farklılık yaratmak başarılı olmanın birinci kuralıdır.

Albert Einstein’ın ünlü sözü de bu konuyu desteklemektedir; “İş hayatında başarılı olmak için meraklı olmak ve sürekli öğrenme isteğini kaybetmemek fark yaratmana yardımcı olacaktır.”

Planlı ve düzenli çalışın

Planlı ve düzenli çalışmanın hem okul hayatında hem de iş hayatında faydası çok büyüktür. Hem unutkanlığı en aza indirir, hem hangi işi once yapacağınızı belirleyebilir, hem de zaman kayıplarını önleyebilirsiniz. Düzenli çalışma alanınız sayesinde aradığınız bilgiye kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Ayrıca düzenli ve güzel dekore edilmiş bir masa, işe daha kolay adapte olmanızı ve motive olmanızı sağlayacaktır.

Fikir ve tecrübelerinizi paylaşın

İş hayatında karşılaşılan en büyük problemlerden biri, işe yeni başlayan özellikle tecrübesiz çalışma arkadaşlarına işi göstermemek, deneyimlerini paylaşmamaktır. Ancak fikir ve tecrübelerinizi kendinize sakladığınız sürece başarılı olmak mümkün değildir. Paylaşımcı olmak, tecrübelerinizi aktarmak, yardımcı olmaktan mutluluk duymak size kaybettirmeyecek tam tersine başarı getirecektir.