Makaleler Şubat 18th, 2015

İş başvurunuza dönüş yok mu?

Yazar Gül Çiçek Zengin

Yaklaşık 15 yıl önce iş başvurularını almak için kariyer siteleri kuruldu. İlk kurulduğu zamanlarda çoğunlukla büyük firmalar bu siteler üzerinden ilan verirken son yıllarda hemen hemen tüm firmalar ilanlarını bu siteler üzerinden vermeye başladılar. Ancak kariyer siteleri üzerinden yapılan başvuruların çoğundan maalesef geri dönüş alınamamaktadır.

Başvurulan poziyona çoğu zaman cevap olarak gelen yazı “özgeçmişiniz aday havuzumuza alınmıştır. Niteliklerinize uygun pozisyonun bulunması durumunda geri dönüş yapılacaktır”. Ama nedense niteliklerimize uygun hiç bir pozisyon da bulunmaz.

Peki neden geri dönüş yapmıyorlar? Nerede yanlış yapıyoruz? Uygun ilana mı başvurmuyoruz?, yoksa özgeçmişimizde mi hata var?

Uygun ilana başvurun

Firmaların en çok karşılaştığı ve şikayet ettikleri konu yayınladıkları ilana tamamen alakasız başvuruların yapılmasıdır. Yapılan başvuruların yüzde 50’sinin alakasız başvuru olduğu firmalar tarafından belirtiliyor. Örneğin; elektronik mühendisi alımı için verilen ilana işletme mezunu, bilgisayar mühendisi ilanına animasyoncu, üretim mühendisi ilanına staj için başvuru yapılabiliyor. Bu durumda başvurunuza cevap gelmemesi normal bir durumdur.

Bu nedenle niteliklerinize uyan ilanlara başvurmak hem pozisyon için mülakata çağrılmanızı sağlarsınız, hem de firma insan kaynakları yöneticisinin zamanını boş yere almamış olursunuz. Ancak bu noktada uygun ilanı belirlemek çok önemli. Çünkü ilanlarda aranan niteliklerin tamamı özgeçmişiniz ile örtüşmeyebilir.

Peki başvuru yapıp yapmayacağınızı neye gore belirleyeceksiniz? Uzmanlar, ilanda belirtilen özelliklerin yüzde 60’ının özgeçmişinize uyması durumunda başvuru yapabileceğinizi belirtiyor.

Özgeçmişinizin içeriği çok önemli

Niteliklerinizin başvurduğunuz ilana uymasına rağmen geri dönüş olmamasının en büyük nedeni özgeçmişinizin doğru şekilde hazırlanmamış olması olabilir. Kariyer sitelerinde belirtilen özgeçmiş başlıklarının tamamını doğru şekilde doldurduğunuzdan emin misiniz? Çünkü özgeçmişlerin bir çoğunda özellikle iş tecrübesinin tanımında eksiklik bulunmaktadır. İş tecrübesinde sadece görev adınız değil işin içeriğinin de özet şekilde yazılması gerekmektedir.

Özgeçmişinizdeki bir diğer önemli konu ise doğru olmayan bilgilerin yazılmasıdır. Görüşmeye çağrılabilmek için pozisyondaki belirtilen niteliklere uygun özgeçmiş hazırlayabilirsiniz. Ancak özgeçmişinizde belirttiğiniz niteliklerin doğruluğunun referanslar ile teyit edilebileceğini veya eski çalıştığınız işyerlerinizin aranabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Olumsuz bir geri bildirim alınması durumunda o firmada tamamen kara listeye alınabilir, bir daha başvuruda bulunamayabilirsiniz.

Kendinizi nasıl fark ettirebilir siniz

Pozisyon niteliklerinize uygun, özgeçmişiniz doğru ve tam şekilde hazırlamış ama buna ragmen aranmıyorsanız başvurunuz insan kaynaklarının gözünden kaçmış olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz en doğru şey firmanın insan kaynakları departmanını arayarak yada mail atarak başvurunuzun ulaşıp ulaşmadığını teyit etmek olacaktır.