Makaleler Şubat 18th, 2015

İngilizce bilmek gerekli mi?

Yazar Gül Çiçek Zengin

İş ilanların neredeyse tamamında iyi derecede ingilizce bilme şartı aranıyor. Bir çoğunda ise ikinci dilin tercih sebebi olduğu belirtiliyor. Muhasebe departmanından üretim departmanına kadar hemen hemen her departmanda çalışacak idari personele ingilizce şartı mutlaka konuyor.

Peki bu departmanlarda çalışan personellerin kaçı ingilizceyi konuşma ve kullanma imkanı yakalıyor? Yada iyi derecede aradıkları ingilizceyi gerçekten iyi derecede kullanma imkanı oluyor mu?

Tamamen yerli firmalardaki birçok çalışana iş hayatınızda ingilizcenizi ne kadar kullanıyorsunuz diye bir soru yönelttiğinizde ithalat-ihracat departmanı çalışanları hariç hemen hemen hepsi hiç kullanmadıklarını söylerler. Hatta hiç kullanamadıkları için de bildiklerini de unutma riski ile karşı karşıya kalmışlardır.

Yerli firmaların insan kaynakları departmanlarında çalışan kaç kişi yabancı personellerle ingilizce mülakat yapmıştır ki? Yada muhasebe departmanında çalışan kaç kişi yurtdışından gelen bir fatura için ilgili firmayı arayarak bilgi almak zorunda kalmıştır? Aynı şekilde üretimde ve planlamada çalışanlar da… Ama yine de yabancı dil aranan her pozisyon için bir kriter olarak belirtilmektedir. Aslında firmaların buradaki amacı pozisyona başvuran adayların arasından en iyisini, en donanımlısını seçmektir. Lisans mezunu yerine yüksek lisans mezununu, bir yabancı dil bilen yerine iki yabancı dil bileni, sertifika programlarıyla kendini daha çok geliştireni, iş hayatında daha çok araştırma, geliştirme yapmış olanı…

Ülkemizde ingilizce öğrenmek mümkün müdür?

Günümüzde yabancı dil bilmek özellikle akıcı ingilizce konuşabilmek tüm dünyaya açılmayı sağladığı için önemli bir ayrıcalıktır. Sadece iş hayatında değil sosyal hayatta da ingilizce bilmek çok önemlidir. Bu nedenle ingilizce bilmek artık zorunluluk değil ihtiyaç haline gelmiştir.

Daha ilkokul 4. Sınıfta başlayan ingilizce eğitimi üniversiteye kadar devam etmektedir. Lise bittikten sonra ingilizce hazırlığı ve eğitimi olmayan bir üniversite/bölüm kazanılırsa hem okul hayatı hem de iş hayatı boyunca ingilizce kursları hayatımızdan çıkmayacaktır.

Ancak bu kurslarla ingilizce öğrenmek mümkün müdür? Eğer çalışacağınız pozisyon için ingilizce zorunluluk değil ise, çalıştığınız firma yabancı ortaklı yada yabancı çalışanları olan bir firma değil ise yada yurtdışına çıkarak geliştirme imkanı verilmiyorsa ingilizce öğrenmeniz mümkün değildir. Bu kurslarla günlük aktiviteleri sürdürecek ve mail yazışmaları yapabilecek gramere sahip olunabilir. Ancak akıcı bir konuşma diline sahip olunması mümkün değildir.

Akıcı ingilizce için yurtdışı tecrübesi gereklidir

Üniversite hayatı boyunca ingilizce eğitimi alan yada hazırlık okuyan öğrenciler diğer öğrencilere göre iş hayatına bir adım önde başlamış oluyorlar. Bir de öğrenci değişim programları ile yurtdışına eğitime gitme imkanı yakalamış ise akıcı ingilizce konuşma için en önemli adımı atmış olurlar. Eğer ingilizceyi sadece kurslarla geliştirme durumu söz konusu ise akıcı konuşmak için mutlaka yurtdışı tecrübesi gereklidir.