Makaleler Ağustos 23rd, 2013

Eyvah yine torpil mi var!

Yazar Gül Çiçek Zengin

Kariyer siteleri üzerinden iş başvurusu yapıyorsunuz ama geri dönüş alamıyorsunuz. Kendinizi çok yetersiz, başarısız hissediyorsunuz.

Diğer adayların ve işe alınanların hangi özelliklere sahip olduklarını, sizden farklılıklarını merak ediyorsunuz.

Başvurunuzun üzerinden aylar geçti fakat geri dönen yok. Eğer özgeçmişiniz başvurduğunuz pozisyonla örtüştüğü halde aranmıyorsanız hiç üzülmeyin. Bunun çeşitli nedenleri var. Eski bir insan kaynakları yöneticisi olarak sıksık karşılamış olduğum durumları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Benim ilk insan kaynakları görevine başladığım dönemde internetten başvuru pek yaygın değildi. Hatta bilinmiyordu. Biz her ilanımızı gazeteye verir, başvuruları da faks yada mail yoluyla kabul ederdik. Bu yolla gönderemeyenler ise fabrikaya gelir form doldururudu. Başvuru ne kadar çok olursa olsun hepsini detaylı inceleyemecek kadar çok değildi.

İnternetin yayılmasıyla başvuru şekli değişerek kariyer siteleri üzerinden yapılmaya başlandı. Ancak yapılan başvuruların yüzde kaçı tam incelenebiliyor tartışma konusu.

Başvuru sonucunda çoğu adaya gelen cevap şu:

“Şirketimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Başvurunuz kayıtlarımız altına alınmış olup olumlu değerlendirilmesi durumunda size geri dönülecektir.”

Yıllar önce “metal sanayinde 5 yıl tecrübeli, makine mühendisi, iyi derecede ingilizce bilen, SAP tecrübesi” olan “üretim müdürü” alımı ilanı yayınlamıştık.

Başvuranları incelediğimde ilanla yakından uzaktan ilgisi olmayan; lise mezunu, yada mühendislik dışındaki bölümlerden mezun işletmeci, animatör, estetisyen, sigortacı başvurduğunu gördüm.

*Eğer özgeçmiş ile ilgili olmayan bir ilana başvuru yapıldıysa aranmamak gayet normal. Çünkü doğru olanı özgeçmiş ile en az yüzde 60 örtüşen ilanlara başvuru yapılması.

Başka bir ilanımızda ise 10 gün içinde 956 başvuru olmuştu. İlgisiz başvurular yine çoğunluktaydı tabi. Kısa sürede alım yapılması gerekiyordu. Maalesef insan kaynakları departmanında fazla çalışan olmadığı için bütün başvuruların detaylı incelenmesi mümkün değildi. Bu nedenle pozisyona uygun adaylar çoğu zaman gözden kaçmış olabiliyor. Sizler özgeçmişinizin uygun bulunmadığını düşünürken aslında doğru düzgün incelenmemiş olabilir.

*Size uygun ilana başvuru yaptıysanız ve buna rağmen aranmıyorsanız böyle bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu nedenle çok fazla zaman geçmeden başvuru yaptığınız firmanın insan kaynaklarına başvurunuzun ulaşıp ulaşmadığına dair nazik bir mail atarak kendinizi tanıtıp bir adım öne geçebilirsiniz.

Yine yıllar önce elektronik mühendisi ilanı yayınlamıştık. Bir kaç gün sonra telefonla bir aday aradı ve “ilanınıza başvuru yaptım birşey sormak istiyorum dedi”.

Sorduğu soru ise şu; “pozisyon için vereceğiniz ücret ne kadar?” çok şaşırdım ve bu konunun ikinci mülakatta gündeme geleceğini, henüz ilk mülakata bile çağırılmadığı söyledim. Bana istediği ücreti ve bu ücret verilemeyecekse görüşmeye hiç çağırmamamızı söyledi. Tabiki biz bu adayı hiç aramadık.

*Adayın yapmış olduğu aslında kendini firmaya tanıtarak bir adım öne geçmek. Ancak yanlış şekilde yapıldığı için geri dönülmemesi hatta kara listeye alınması gayet normal.

Yine aynı ilanda yaşadığım başka bir olay daha var. Adayları görüşmeye çağırdığımda yaz mevsimiydi. Bir cuma günü çağırdığım aday; palmiyeli bir şort, çiçekli bir tişort ve parmak arası terliklerle geldi. Adayımız denize gidiyormuş, fabrikamız da yolunun üzerindeymiş o yüzden öyle gelmiş.

Peki bu ilanın sonu ne mi oldu?

O kadar kişiyle görüştük fakat elektronik firmasına tekstil mühendisi alındı. Neden mi? Fabrika sahiplerinin kıramayacağı birinin yakını olduğu için onu almak zorunda kalmıştık.

*Başvurduğunuz ilan her yönüyle ilan size uygun olsa bile aranmadıysanız torpil faktörü araya girmiş olabilir.

Bunun gibi yaşandığım o kadar çok hikaye var ki. İlan yayınlandıktan sonra kırılamayacak insanlardan o kadar çok telefon geliyordu ki onların yakınlarını işe alıyorduk. Hele bir alma da görelim.

Bu konuyla ilgili başka bir firmada yaşadığımı anlatayım. Yeni yönetim kurulmuştu ve torpille hiç kimsenin alınmamasına karar verilmişti. Yetkinlik bazlı sınav sistemi getirilmiş ve bu sonuçlara göre personel alınacaktı. Bir-iki uygulandı, sonra birgün bi baktım, dış ticaret departmanına biri alınmış. Ne ilan yayınladık, ne de böyle bir açık var. Meğerse kız yerel yönetimlerden birinin başındaki adamın kızıymış :)

Konusunda yüksek lisans yapmış ve uzun yıllar tecrübeli bir arkadaşım vardı. Gazetedeki bir ilanın tam kendisine uygun olduğunu görünce başvuruda bulundu. Yetkinlik bazlı mülakat sonucunda işe alındı. Fakat yaklaşık iki yıl sonra anlam veremediği problemler yaşamaya başladı ve ayrıldı. Ayrılınca onun yerine hemen bir personel getirildi. İşin ilginci bu personel iki yıllık üniversite mezunu ve bu konuda hiç tecrübesi yoktu. Yine öğredimki kıramayacakları birinin yakınıymış. Korkarımki bu arkadaşa işten çıkması için mobbing uygulanmıştı.

Gül’ce; torpiliniz varsa işe daha rahat gireceğiniz kesin. Torpil aynı özelliklere sahip adaylar arasından yapılıyorsa bu kabul edilebilir bir durum. Sonuçta herkes referansı iyi ve güvenebileceği kişilerle çalışmak ister. Ama alakası olmayan kişilerin işe alınması gerçekten çok acı.

Son olarak bir ilanımıza başvuran kişinin tecrübesini sizinle paylaşmak istiyorum. Adayın iki aylık tecrübesini tarih ve ayrıntı belirtmeden yazıyorum.

“…/…./……. ile ……/…../……. tarihleri arası ……… partisi …… ili milletvekili aday adayı”

Yorum siz değerli okuyucularımın…..