Makaleler Şubat 18th, 2015

Bilinçaltı mesajların esiri miyiz?

Yazar Gül Çiçek Zengin

Bilinçaltı mesaj (subliminal mesaj) başka bir objenin içine gömülü olan işaret yada mesajdır. Normal insan algısı limitlerinin altında kalan gözün göremedği ancak bilinçaltı tarafından algılanan mesajlardır. Bilinçaltı mesaj teknikleri reklamcılık, pazarlama ve siyaset gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Bu konuyu ben ilk olarak 2010 yılında duymuştum. İnternet üzerinden araştırma yaptığımda dehşete düştüm. Doğrulu tartışma konusu olsa da bazı örneklerin akla ve mantığa uyduğunu görüyorum.

Bir ürünün satışını artırmanın en iyi yolu reklamdır. Satış hedeflerine ulaşabilmek için ise bazı reklamlarda bilinçaltı mesajların kullanıldığı bilinmektedir. Bunun içinde en iyi yol hedef kitlenin kültür kodunu çözmekten geçer. Ne demek istediğimi size açıklayacağım.

Genel olarak dindar, geleneklerine bağlı ve aile kavramının önemli olduğu toplumumuzda belirli olgular üzerinden reklam yapılarak satışın artırılması bekleniyor. Her ülkenin kültür kodu ayrı olduğu için pazara girişte öncelikle o toplumun değerleri irdeleniyor.

Mesela ünlü bir içecek markasının iftar sofrasında reklama çıkması, deterjan reklamlarında anne ve çocuk arketipinin kullanılması, güzellik reklamlarında güzel kadınların kullanılması vb.

Nöropazarlama tekniği de denilen bu pazarlamada, beynin nasıl çalıştığı, nasıl karar vediğini bilimsel tekniklerle ölçülüyor. Tüketicinin duyguları analiz edilerek hangi markayı, ürünü, rengi, kokuyu, müziği neden tercih ettiğini tespit eden pazarlama yöntemi.

Duygularımızı kullanarak satın almanın etkisini artırılıyor. Sadece duygularımız değil, renkleri ve kokuları kullanarak da satınalma duygularımız artırılıyor.

Örneğin ünlü fastfood mağazalarının logo rengi kırmızı ağırlıklı neden mi? Çünkü açlık hissini artırıyormuş. Yiyecek markalarının çoğu kırmızı ağırlıklı logo yapar ancak maviyi kullanmazlar. Çünkü mavi renk yeme içgüdüsünü engelliyormuş.

Yine büyük alışveriş merkezlerindeki fastfood mağazaların duvarları ve sandalyeleri genelde kahverengi. Neden mi? Kahverengi hızı artırdığı için çabuk ye ve git mantığı var.

Mesela yeşil renk güveni simgelediği için doktorlar ameliyata girerken yeşil önlük giyerler. Bazı bankalar ise bu nedenle yeşil renk logo kullanıyor. Her rengin insan üzerinde çeşitli etkileri var. Ama bunların hespini burada açıklayamıyorum.

Nöropazarlama tekniğinin diğer bilinçatı mesaj tekniklerine göre yine de daha masum olduğunu düşünüyorum. Çünkü tv’de kullanılan 25. kare

Bilinçaltı mesaj özellikle çocuklar için tehlike arz ediyor.