Diğer Şubat 18th, 2015

Sözde Pozitif Ayrımcılık!

Yazar Gül Çiçek Zengin

Son yıllarda iş hayatında ve siyasi hayatta sürekli olarak kadınlara pozitif ayrımcılıktan bahsediliyor. Evet pozitif ayrımcılık var ama sadece toplu taşım araçlarında bizlere verilen koltukta.

On yılı aşkındır iş hayatı içerisindeyim. Çok uzun yıllar olmamasına rağmen mesleğim gereği kadının çalışma hayatındaki yerini değerlendirebilecek duruma geldim.

Kadının iş hayatında hem pozisyon hem de maaş olarak her zaman erkeğin arkasında kaldığını gördüm. Kadın ile erkek meslektaş olsalar dahi maaşları çoğunlukla eşit olmuyor. Bu kadının başarısızlığından dolayı mı? Hayır değil tabiki. Erkek halen evin reisi, kadın ise ev işi yapıp çocuklarına bakan/bakacak olan anne olarak görülüyor. Bu nedenle uygulanan maaş politikası genellikle erkeğin lehine oluyor.

Medeni kanundan “evin reisi erkektir” hükmü kaldırıldığı halde uygulamadan kaldırılması mümkün görülmüyor.

Özel sektörde kaç tane üst düzey kadın yönetici var? (kendi firmalarında çalışanlar hariç). Aynı eğitimi aldığımız halde neden üst düzey erkek yöneticiler büyük çoğunlukta?

Bazen biz kadınlar mı istemiyoruz diye düşünüyorum. Ama niye istemeyelim ki? Maalesef erkek çalışma arkadaşlarımızın, yöneticilerimizin bir çoğu kadınların başarılı olmasını istemiyor, kendilerine kadın yöneticinin emir vermesini kabullenemiyorlar.

İş hayatını bir kenara bırakıp siyasi hayata gelelim. Her parti bu seçimlerde kadınlara daha fazla yer vereceğiz, milletvekili sayısını artıracağız vs. diyor. Ancak parti içersinde baktığınızda yer vermek yerine tam tersine önünü kesme yapılıyor.

Hangi partide kaç tane il, ilçe başkanı kadın? Kaç belediye başkanı, milletvekili var?

Uzun sözün kısası basedilen pozitif ayrımcılık uygulamada olmayan “sözde pozitif ayrımcılık”. Bu amaçla sosyal medya üzerinden yaptığım anketin sonucu da %57,1 ile sözde pozitif ayrımcılık var diyor. Anketi sadece kadınlara yapsaydım bu oran %90’a çıkardı.

Gül’ce; Siyasi partilerde kadın kolları kurularak çalışmalar yapılıyor. Merak ediyorum neden kadın kolları var da erkek kolları yok? Erkek ve kadının beraber çalıştığı kol da genel kol olsa güzel olurmuş.