Diğer Kasım 13th, 2012

Bursa Sanayisinin Üniversite İşbirliğine Yaklaşımı Üzerine İlk İzlenimlerim

Yazar Gül Çiçek Zengin

Bugün Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen Ar-Ge günlerine katıldım. Geçen yıl da İzmir’de Ege Üniversitesi’nin düzenlediği günlere katılmıştım. İzmir’deki Ar-Ge etkinliğine sanayiden gelen ziyaretçilerin çok olmaması beni üzmüştü. Bursa sanayicisinin İzmir’den farklı olduğunu ve daha ilgili olduğunu duymuştum. Ancak bugün karşılaştığım manzara İzmir’den farksızdı.

Ar-Ge günleri içerisinde Bursa İli Sanayi Envanterinin çıkarılması konusunda bir çalıştay da yapıldı. Çalıştaya Bursa’da faaliyet  gösteren bazı firmaların üst düzey yöneticileri davet edilmiş ve davetli listesi broşürlerde de yer almaktaydı. Ancak katılıma baktığımda bir çok firmanın yöneticilerinin olmadığını gördüm. Yoğunlukları nedeniyle katılamamışlardı.

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyeleri çalıştay için birçok hazırlık yapmış ve sanayiye yardımcı olma imkanı yakalamaktan dolayı memnuniyet  duymaktaydılar. Ancak hocalarımızın özverisine karşılık, sanayicilerimiz aynı özveriyi işlerindeki yoğunluk nedeniyle gösterememekte.

Sektör ve sanayi profilinin çıkarılması için  BTSO&Uludağ Üniversitesi işbirliği ile araştırması yapılacak bu çalışma sanayicilerimiz için çok mu önemsiz acaba… İşlerinden fedakarlık edip neden katılmıyorlar… Bu çalışmalara gösterilen ilgi Türkiye’nin her yerinde bu şekilde mi….?