Diğer Temmuz 18th, 2011

Baybars Altuntaş’la Girişimcilik Eğitimi

Yazar Gül Çiçek Zengin

Yaklaşık 2 hafta önce Groupon’dan bir mail geldi. Baybars Altuntaş’la girişimcilik eğitimi 250 TL yerine 49 TL.

Kimdir dedim Sayın Altuntaş. Araştırınca hatırladım. O zaman kaçırılmaz bu fırsat dedim ve 2 kişi için katılım kuponu aldım.

Aldıktan sonrada ayrıntılı araştırmaya başladım. Bazı sitelerlerdeki yorumları okuyunca biraz hayal kırıklığına uğradım. Ama yinede ön yargılı davranmayıp bugün (18.07.2011) konferansa gittim.

Anlattığı girişimcilik hikayelerinin başarısı tartışılmaz. Gerçekten örnek bir girişimci.

Ancak, konferans sırasındaki bazı davranışları beni ve katılımcıların bir çoğunu şaşırttı. Birçok kişi tarafından antipati topladı. Peki ne mi yaptı?

Sayın Altuntaş konferans sırasında gülümseyen bir bayana; “dikkatimi dağıtıyosunuz komik bişey mi söyledim ya çıkın gülmeniz bitince gelin yada gülümsemeyi kesin” dedi. Bunu farklı kelimelerle söyleyebilirdi. Ayrıca bayan kahkahalarla gülmüyordu sadece gülümsüyordu.

Kendisini eleştiren bir katılımcıya bağırarak düşüncesini savunmaya çalıştı. Katılımcı ise sinirlenmeyin lütfen diye gayet ılımlı bir cevap verdi ve burada katılımcı eleştirisinde çok çok haklıydı.

Bunun gibi daha birçok tavır. Açıkçası konferans boyunca yan koltuğumdaki kişiyle bile konuşmaya korktum. Sessiz sessiz dinledim.

Sonuç ne mi? Bir insan yaratıcı ve de başarılı bir girişimci olabilir. Ama liderlik, yöneticilik ve iletişim becerisi bambaşka bir şey.

 

Saygılar,